פיקדון מובנה

מהו פיקדון מובנה? מהם היתרונות והחסרונות של פיקדון מובנה? מה כדאי לבדוק לפני רכישת פיקדון מובנה?
פיקדון מובנה הוא מכשיר פיננסי שבאמצעותו ניתן להשקיע בשוק ההון. כספי ההשקעה (הקרן) מובטחים למשקיע, כאשר התשואה תלויה בביצועים של הנכסים שאליהם צמוד הפיקדון. במדריך זה נסביר על הפיקדון המובנה ונפרט את תכונותיו.

מהו פיקדון מובנה?

פיקדון מובנה (סטרקצ'ר) הוא מכשיר פיננסי מורכב המאפשר להשקיע כספים בשוק הון לתקופת זמן מוגדרת – ומבטיח את כספי ההשקעה (הקרן) לצד סיכוי לתשואה מוגדלת.

פיקדון מובנה (הנקרא גם מוצר מובנה) צמוד לנכס בסיס מסוים, כמו למשל מניות, מדדי מניות, מטבעות, שערי חליפין וסחורות (בארץ או בחו"ל). אם נכסי הבסיס עולים, או אם מתקיימים תנאים מסוימים (הנקבעים מראש עם רכישת הפיקדון) – המשקיע עשוי ליהנות מתשואה גבוהה הרבה יותר לעומת הריביות המוצעות על פיקדונות רגילים.

כאמור, ייחודו של פיקדון מובנה הוא בכך שסכום ההשקעה מובטח למשקיע בכל מקרה בתום תקופת הפיקדון. כלומר, במקרה שערך נכסי הבסיס יורד – כספי ההשקעה (הקרן) מוגנים. עם זאת, בניגוד לפיקדונות רגילים שבהם הריבית ידועה מראש, בפיקדון מובנה התשואה תלויה בביצועי נכסי הבסיס של הפיקדון. מכאן, שקיימת אפשרות שדמי ההשקעה יוחזרו למשקיע ללא כל תשואה.

חשוב לדעת: בשוק ההון קיימים גם פיקדונות מובנים שאינם כוללים הבטחה להחזרת הקרן, אולם מציעים מנגד סיכוי לתשואה גבוהה במיוחד. פיקדונות אלה מתאימים למשקיע המוכן להיחשף לרמת סיכון גבוהה יותר, בתמורה לסיכוי לרווח גדול יותר.

היכן ניתן לרכוש פיקדון מובנה?

הסוגים השונים של פיקדונות מובנים מוצעים על ידי הבנקים המסחריים ובתי השקעות. באמצעות גופים אלה ניתן לרכוש גם פיקדונות מובנים המוצעים על ידי בנקים ובתי השקעות מחו"ל. כמו בכל השקעה, לפני קבלת החלטה יש להיוועץ בגורם מקצועי בתחום שוק ההון.

מהם היתרונות של פיקדון מובנה?

 • שקט נפשי – הקרן מובטחת למשקיע, כך שדמי ההשקעה יוחזרו לו בכל מקרה עם תום תקופת הפיקדון. לכן, פיקדון מובנה נחשב למוצר פיננסי סולידי יחסית, המתאים למשקיע בעל אופי זהיר.
 • תשואה משופרת – סיכוי להשיג תשואה גדולה יותר לעומת הריביות הנמוכות המוצעות במסגרת פיקדונות רגילים בבנקים.
 • גיוון השקעה – פיקדון מובנה מאפשר להשקיע במוצרים פיננסיים מחו"ל ולהיחשף לשווקים בינלאומיים.
 • השקעה קטנה – ניתן לרכוש תעודת פיקדון מובנה תמורת סכומים נמוכים יחסית, בהשוואה להיקפי ההשקעה הנדרשים במוצרים פיננסיים אחרים של שוק ההון.
 • חיסכון בעלויות – בניגוד למכשירים פיננסיים אחרים, רכישת פיקדון מובנה אינה כרוכה בעמלת קנייה, עמלת מכירה או בעמלת דמי משמרת.

מהם החסרונות של פיקדון מובנה?

 • כסף סגור – הסכום הנצבר בפיקדון אינו ניתן למשיכה עד למועד סיום תקופת הפיקדון. כלומר, מדובר בהשקעה שאינה נזילה.
 • שאלת הריבית – הריבית על פיקדון מובנה משתנה לפי נכסי הבסיס ולכן תשלומה אינו ודאי. כלומר, בניגוד לפיקדון רגיל, שבו המשקיע יודע מראש מהו גובה הריבית שיקבל – התשואה על פיקדון מובנה כלל אינה מובטחת.
 • סיכוי להפסד – כספי ההשקעה אמנם מובטחים למשקיע, אולם תיתכן אפשרות להפסד ריאלי. דוגמא: משקיע שקיבל אחרי שנה את השקעתו בחזרה ללא כל תשואה, הפסיד ריבית שהיה יכול לקבל באפיק השקעה סולידי יותר, כמו למשל פיקדון רגיל.
 • השקעה מורכבת – פיקדונות מובנים נחשבים למוצר פיננסיים מורכבים. לכן, בנק ישראל מדגיש כי "על הלקוחות לנהוג בהם זהירות ולזכור כי הסיכויים כרוכים גם בסיכונים".

מה כדאי לבדוק לפני רכישת פיקדון מובנה?

ישנם מספר פרמטרים שיש לבחון לפני קבלת החלטה על השקעה בפיקדון מובנה. בכל מקרה, אין לראות במידע שלהלן משום המלצה לרכוש פיקדון מובנה או כל מוצר אחר של שוק ההון. יש להיוועץ בגורם מקצועי המתמחה בשוק ההון, כאשר קבלת ההחלטה של המשקיע הפוטנציאלי תיעשה לפי היקף הנכסים העומדים לרשותו ולרמת הסיכון המתאימה לו.

 • תקופת הפיקדון – מרבית הפיקדונות המובנים הם השקעה "סגורה". כלומר, לא ניתן לפדות את כספי ההשקעה עד לסיום התקופה. לכן, יש לבדוק מראש את משך תקופת הפיקדון (טווח ההשקעה) ולברר האם קיימות נקודות יציאה המאפשרות למשוך כספים ללא קנס.
 • נכסי הבסיס – יש לבדוק מראש מהם נכסי הבסיס של הפיקדון (למשל, מניה, מטבעות, שערי חליפין, סחורות וכו').
 • חישוב הריבית – לכל פיקדון מובנה קיים מנגנון שונה (נוסחא) לחישוב הריבית. לכן, יש לבדוק מראש מהו המנגנון בפיקדון הרצוי.
 • השוואת פיקדונות – כמו בכל השקעה, יש להשוות בין מספר פיקדונות מובנים לפני קבלת החלטה על השקעה.
 • סוגיית הסחירות – בשוק קיימים סטרקצ'רים סחירים וסטרקצ'רים לא סחירים (מרבית הפיקדונות המובנים המוצעים על ידי הבנקים אינם סחירים). יש לשקול נושא זה אל מול צרכיו הספציפיים של המשקיע.
 • סוגיית הזמן – מאחר שמדובר בהשקעה שאינה נזילה, ומאחר שפיקדון מובנה הוא מוצר בעל מרכיב מנייתי, כדאי שתקופת הפיקדון לא תהיה ארוכה מאוד.

המידע המופיע במאמר הוא בבחינת מידע כללי ואינו מחייב את חברת ממון. המידע נועד להשכלה כללית, ואינו מהווה המלצה להשקיע או לא להשקיע באחד ממוצרי שוק ההון. לפני קבלת החלטה בנושא זה יש לקבל חוות דעת של גורם מקצועי מוסמך המתמחה בתחום.

שתפו:

דילוג לתוכן